utorok 27. októbra 2015

Belujské kladivo 2015

Po predchádzajúcich konfliktoch, v histórii známych ako stret Beluj 00 a 01, príslušníci Adepta Astronomicana predpovedali ďalšiu vlnu nepokojov v galaktickom segmente BS. Miestom najväčších bojov sa má stať centrálna planéta subsektoru - Beluj. Predchádzajúce konflikty vstúpili do dejín ako jeden z najväčších stretov v blízkej minulosti. Rozsah bojov sa veľkosťou vyrovnal konfliktu na Armageddone. Odvekí nepriatelia ľudstva sa opäť raz pokúsia rozdrviť imperiálne sily. 
- útržok z Belujských kroník, Tretia vojna o Beluj

Zhruba podobný obsah doniesla pozvánka na warhammerovú chatu od novoobjavenej hernej komunity v Banskej Bystrici. Ako už z predchádzajúceho obsahu vyplynulo, miestom konania bola dedinka Beluj (kúsok od Banskej Štiavnice), ktorá mi učarovala na prvý pohľad. Úvodné prípravy stolov a rozkladanie terénov nám pomohli prežiť úvodné momenty, kým sa naplno nerozkúrili piecky (samozrejme sme si pomohli aj tekutým vnútorným ohrievaním). 

HRA 1

Úvodné rozlosovanie mi prinieslo ako súpera Tyranidov s veľkým množstvom veľkých príšer (Tyranofex, 3x carnifex, 3x3 warriori, venmthropa a zoana) a povinným dakka Flyrantom.

Misia - Contact lost (hráč ťahá kartičku za každý objektiv ktorý kontroluje na začiatku kola)
Prvé kolo - Tyranidi
Nigh​t fight - Áno
Ukradnutá​ ini - Nie
Deploy - ja mám všetko na stole. Súper má v rezervách tervigonu v drop pode.
Turn 1 (Tyranids): Všetky MC idú dopredu. Nejaká streľba uberie pár random HP na chimérach. Inak žiadne vážne straty. Flyrant vzlietol, ale nemal čo spraviť. Zatiaľ.
Turn 1 (IG): Takže kolóna sa trochu premiestni. Pask s chimérami sa postará o warriorov na ľavom krídle (prežije jeden s poledným W), jeho bodyguard na pravom zlikviduje druhú unitu warriorov (first blood). Exterminátor potom pretlačí 1W na zoanthropu skrývajúcu sa za centrálnym terénom. Wyverny potom nedokážu zabiť venomthropu.
Turn 2 (Tyranids): Z rezerv príde warlord Tervigona, ten dá 1HP dole z Paskovho bodyguarda. Flyrant odstrelí z Exterminátora hlavný kanón, ale tank prežije s posledným HP. Zvyšok streľby moc nerobí. Súper ešte vyčaruje fnp na flyranta a tervigonu. Asi všetko.
Turn 2 (IG): Celá armáda to nastrieľa postupne do tervigony, ale mega savy na 5+ fnp od súpera znamenajú, že tam ostane s posledným woundom. Škoda, tejto hrozby som sa chcel zbaviť a zároveň zarobiť warlord point. Jednoducho neuveriteľné, súper asi z 13W do tervigony 8 savol na 5+. Shit happens. Wyverny popravia venomthropu.
Turn 3 (Tyranids): A aby toho nebolo dosť, tak súper s haywire plameňometom na tervigone dá 2x pen a potom dá 2x imo result na Paska = -3HP a mŕtvy Pask. Naštastie už potom nedocharguje do bodyguarda. Tyranofex sa vybral zabiť wyverny a carnifexovia ostreľujú chiméry. Armor ale zatiaľ drží.
Turn 3 (IG): Emergency plán. Veteráni vybiehajú z chimér, nasjkôr komanda popraví tervigonu (na čo teraz stačia len 2W od melty) a potom vďaka ordru s monster hunterom sa zo stola porúča aj flyrant, ktorý si v predchádzajúcom kole zosadol (tentoraz nebol dostatočná ani 4+jink). Predný fex ešte dostal 2W od Executionera.
Turn 4 (Tyranids): Carnifex dobehol k podhodenej chimére, rozobral ju a ostal stáť in da open. Jedna skvada vetov dostala naložené od drop podu a porúčala sa zo stola. Druhá ustála streľbu od fexov. V pozadí nabrali spóry wyverny ale zvládli dať len 1HP. Tanky sa začínajú povážlivo míňať.
Turn 4 (IG): Carnifex in da open dostal do tváre pár plasiem a jeho život vyhasol. Druhý sa skrýva na objektive v lese. Tretí strieľa a šprintuje dopredu.
Turn 5 (Tyranids a IG): Veteráni padajú pod paľbou od fexov, tí ale preto nemôžu našťastie chargovať. Paskovbodyguard beží na objektiv a po linebreaker, popritom ešte odpraví zoantropu s posledným woundom. Zvyšok armády ešte načechrá bližšieho fexa na 2W. Ja pretlačím prá woundov na fexov.
Turn 6 (Tyranids): Tyranofex zlikviduje obe wyverny. Fexovia odstrelia komandérsku chiméru, ale už potom nedobehnú na vysoký charge distance do close combatu.
Turn 6 (IG): Komandér s meltami ide odvážne dopredu a popravuje carnifexa s 2W (melty sa činia). Flat-outujúca chiméra zaberá objektiv. Posledný fex prežíva s pár woundami. Hádžeme na 7 kolo a ... nehrá sa. Koniec hry.

Výsledok:
Imperial Guard - 8 (first blood, slay the warlord, linebreaker a 5VP za kartičky)
Tyranids - 7 (slay the warlord, linebreaker a 5VP za kartičky)

Vynikajúca hra, kde sa v priebehu hry stalo toľko epických momentov a vedenie sa striedalo. V poslednom kole sa mi podarilo uhrať 2 body za kartičky (zabi MC a uhraj objective) a tak som strhol hru vo svoje najtesnejšie víťazstvo. Súperovi ďakujem.

HRA 2

Hneď v druhej hre som dostal za protivníkov loajálne imperiálne sily v podobe Space Marines, konkrétne Iron Hands (demi company s chaplainom 3x tacticalov s grav canonmi, devastov so 4x ML, 2x dread s plasmou a ML, 2x whrilwind so speederom a formáciu scoutov - 3x5 so sniperkami a ML).

Misia - Tactical Escalation (hráč má na ruke toľko kariet, aké je číslo kola)
Prvé kolo - Iron Hands
Night fight - Nie
Ukradnutá​ ini - Nie
Deploy - so všetkým na stole, prekvapivo. Súper má v rezervách drop pod s tacticalou. K vyloženej armáde potom infiltruje scoutov.
Turn 1 (Iron hands): Padne drop pod a mizéria ma prenasleduje. Grav cannon s jednej combat squady dá 2 hity z 3 a na result = 6 a 6. Opäť mŕtvy Pask (v tomto prípade som ho ale vyložil ako retard), takže paráda. Devasti ešte okrešú Exterminátor za vežičkou na posledný HP. Zvyšok streľby nič vážne nerobí.
Turn 1 (IG): Preskupím sa. Plasma veti spolu s meltami od komandy sa postarajú o jednu combat squadu taktikálov. Wyverny okrešú druhú na posledných 2 mariňákov. Exterminátor sa pomstí a zlikviduje land speeder (first blood). Executioner minie kolo streľby na jednotku scoutov, ktorú zmaže. Paskov bodyguard potom s LC preltačí jeden pen a znefunkčný na jedno kolo jedného z dreadov.
Turn 2 (Iron Hands): Advance dopredu s rhinami. Melta bika, ktorú donútili jinkovať veteráni v predchádzajúcom kole, sa len vzdiali. Whirlwindy minú s obomi plackami.
Turn 2 (IG): Idem dopredu. Plasma veti dorazia 2 mariňákov v deployi, tí druhí zas zmažú attack biku. Wyverny zabijú len 2 scoutov v centrálnej ruine. Exterminátor pretlačí 1HP dole z rhina.
Turn 3 (Iron Hands): Streľba do Exterminátora s devastami a gravcanonmi, mne však vychádza 4+ cover a tak Leman prežíva. Whirlwindy zabijú troch veteránov v zadnej ruine.
Turn 3 (IG): Executioner odpáli whirlwind. Punihser zas popraví 2 scoutov (tretieho nevidí), lebo nemá lepší cieľ a potrebujem aby súper nepasol morálku, kvôli objectivu. Wyverny premažú scoutov v súperovom deployi.
Turn 4 (Iron Hands): Tak Exterminátor to nezvládol a skončil. Devasti potom ešte pretlačia nejaký ten HP dole z veteránskej chiméry. Whirlwind opäť minie.
Turn 4 (IG): Chiméra už bez vetov ide k objektivu pri zostatkoch Exterminátora. Punisher sa snaží uglancovať rhino cez ruinu, ale zvládne ho dať dole na posledný HP. Executioner premaže devastatorov. Veti v chimére skórujú objektiv v ruine. Wyverny finišnú scoutov v súperovom deployi.
Turn 5 (Iron Hands): Už sa toho veľa nedeje. Súper vybehne von z rhina s warlordom a jeho squadov a pokúsi sa zlikvidovať Punisher, to sa ale nedarí. Zvyšky devastov sa ešte pokúsia vyradiť chiméru za vežičkou, zvládnu jej dať dole len 2HP a imobilizovať ju.
Turn 5 (IG): Veteránska chiméra flat-outne do deployu za linebreakera. Zvyšné lemany nastrieľajú unitu s warlordom, ten ale prežije ešte s jedným mariňákom. Hádžeme  na 6 kolo a ... nehráme. Takže koniec.

Výsledok:
Imperial Guard - 7 (first blood, slay the warlord, linebreaker a 4VP za kartičky)
Space Marines - 4 (slay the warlord a 3VP za kartičky)

Hra, kde opäť Pask umrel na prvú streľbu v hre. Nejako tú smolu vychytáva chudák jeden. Som ale rád, že aj bez neho sa podarilo uhrať výhru. Opäť sa hra zlomila v posledných 2 kolách kde som uhral 3VP za kartičky oproti 0 od súpera, čo znamenalo víťazstvo. Súperovi ďakujem za hru.

HRA 3

A tak sa ideme pustiť do ďalšieho súpera z rád Impéria, tentoraz mi žreb priradil Grey Knightov (Libby, 2x 5 termosiek, 5 skákačov, 5 pw armour gk, 3x dreadknight s plameňometom a psycannonom).

Misia - Contact lost (hráč ťahá kartičku za každý objektiv ktorý kontroluje na začiatku kola)
Prvé kolo - Grey Knights
Nigh​​t fight - Áno
Ukradnutá​​ ini - Áno
Deploy - ja mám všetko na stole. Súper má v rezervách 2 unity terminátorov s librarioanom.​
Turn 1 (IG): Pask sa oprie s bodyguardom do stredného knechta a ten padne. Wyverny a multilasre z chimér prečešú Interceptor squadu na 2 ks. Veti z chiméry ešte plasmami zoberú 2W bližšiemu knechtovi.
Turn 1 (GK): Všetko dopredu. Hornému knechtovi zruším Sanctuary deniom, ten spodný si ho pre istotu na 4 kockách nehodí. Komandérska chiméra utrpí imo result a stratí 2HP, jedna z wyvern stratí HP a nemôže strielať v ďalšom kole. Z rhina si to ešte vybehne skavada k objektivu.
Turn 2 (IG): Pask s veteránmi finišnú horného knechta. Veteráni s monster hunterom zas zlikvidujú toho spoedného. Exterminátor potom AC zlikviduje zvyšok interceptor skvady. Wyverna a multi lasre premažú mariňákov v súperovom deployi.
Turn 2 (GK): Prídu jedny termosky, súper ich dá viac dozadu od mojich tankov. Mariňáci bežia do lesa po objektiv.
Turn 3 (IG): Veti v chimére zlikvidujú mariňákov v lese. Exterminátor zoberie rhinu 2HP a Pask premaže termosky na 2ks. Chiméra si to flat outne k objektivu. Veteráni pobežia k objektivu.
Turn 3 (GK): Padne libby a termosky. Majú cleansing flame, aj ho vyčarujú, ale ja ho denienem. Keby to prešlo, tak by to bol masaker. A tak psycannon rosztrelí Paskovho bodyguarda. Vzadu bežia termosky.
Turn 4 (IG): Tak všetko to nasmažím do termosiek, ktoré to neusajvujú a umierajú. Pask ešte zvládne zabiť jednu termosku v pozadí. S posledným modelom na stole mi súper podáva ruku. Koniec.

Výsledok:
Imperial Guard - 6 (nakoľko hra skončila vajpom, diference je ako vidíte)
Grey Knights - 0 

Šestkovaná. Inak sa to ani nedá povedať, lebo najskôr som ukradol iniciatívu a potom zrušil každé kúzlo čo súper vykúzlil. Ak by Grey Knighty začínali, predpokladám, že by priebeh hry vyzeral trochu inak. Takto sa to zmenilo v jatky na strane Grey Knightov. Súperovi ďakujem za hru.

HRA 4

Poslednú hru mi vietor priniesol Chaos: Space Marines, takže konečne aj traitorský súper (Huron, Fabius, 2x cca. 19 mariňákov, 2x 10 kultistov a 2x3 obliterátory).

Misia - Contact lost (hráč ťahá kartičku za každý objektiv ktorý kontroluje na začiatku kola)
Prvé kolo - Imperial Guard
Nigh​t fight - Nie
Ukradnutá​​ ini - Nie
Deploy - ja mám všetko na stole. Súper tiež.
Turn 1 (IG): Pask nastrieľa obliterátorov a 2 zabije. Nastane veľká chvíľa pre Executioner, ktorý hodí 4x hit a dá z nich 16 woundov a zabije celý blob, prežije len fabius bible. Exterminátor nastrelí druhý blob a zabije asi 4 mariňákov. Wyverny prečešú cultistov v deploi za barikádou.
Turn 1 (CH:SM): Bible zalezie do ruiny. Blob za kopcom sa saží vyhnúť tankom. Obliterátory sa snažia zlikvidovať wyverny, ale hodím cover save.
Turn 2 (IG): Pask finišne osamoteného obliterátora.​ Executioner zabije pár mariňákov. Exterminátor zažije veľkú chvíľu, kde dobrým rolom nahádžem do súpera 9W a on pasne len dva 3+ armour savy a zvyšok umiera. Wyverny sa zamerajú na druhých kultistov za bastionov, ktorých zmažú.
Turn 2 (CH:SM): Obliny sa posunú dopredu a snažia sa zlikvidovať Paska, ale oba LC netrafia. Blob sa posunie dopredu k objektivu 3 za bod.
Turn 3 (IG): Executioner zabije jednu oblinu. Exterminátor zabije ďalších 2-3 mariňákov (už ich má na konte za 3 kolá streľby asi 13). Pask zlikviduje kultistov skrývajúcich sa za bunkrovou stenou.
Turn 3 (CH:SM): Huron rozreže Exterminátora. Oblina sa snaží čo to spraviť, a darí sa jej odpáliť jednu wyvernu.
Turn 4 (IG): Executioner a Pask premažú mariňákov a ostáva tam len osamotený Huron. Oblina usajvuje všetko na 2+ armour save.
Turn 4 (CH:SM): Huron sa odvážne vyberie vpred. Rovnako oblina, potrebuje skórovať objektiv. Vzadu sa ešte bible pokúsil ujsť z runiy od približujúcich sa veteránov.
Turn 5 (IG): Huron nezvládne salvu, rovnako ako Bible a posledná oblina. So žiadnymi modelmi súpera na stole hra končí.
Výsledok:
Imperial Guard - 6 (nakoľko hra skončila vajpom, diference je ako vidíte)
Chaos: Space Marines - 0 

Trošku zlý deploy od súpera a jeho 2 kolá hádzania extrémne zlých 3+ savov znamenali, že som utrpel víťazstvo. Súperovi ďakujem za hru. 

Summary

Takže musím skonštatovať, že hranie bolo veľmi zábavné a hry som si užil. Prvé dve hry ma trochu mrzelo, že si "bad luck" vybral práve Pask a jeho nešťastný Leman Russ. Aj napriek tomu však zvyšok listu zapol a bola radosť pozerať ako to dobre funguje. Musím skonštatovať  po odohratí kopy hier, že Imperiálny relic v podobe Kurov´s Aquila je na nezaplatenie. Cena 60b. za tento malý kúsok vybavenia pre Company Commandera však nie je taká strašná ako by sa mohlo zdať. To čo to prinesie zvyšku armády je super. Vrelo odporúčam.

Všetkým zúčastneným ďakujem jednak za super hry a za super atmosféru počas celej chaty (hranie, popíjanie, békania s gitarou). Teším sa na ďalší ročník. Ak teda dostanem pozvánku.

+++ Alessan +++

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára