štvrtok 25. júna 2015

Last Stand of Dark Angels (5 battle reports)

Last Good Bye

Keďže čas pokročil, nový codex je pred dverami, bohužiaľ nestíham spraviť všetky reporty do túženej fluffovej podoby ale na druhú stranu je mi ľúto nepodeliť sa o odohraté hry ako aj času stráveným nad nimi, v nasledujúcom príspevku preto nájdete 5 battle reportov. Tak do nich.

1. Dark Angels vs. Crimson Slaughter (1.850 pts.)
Army list: Dark Angels
Army list: Crimson Slaughter


Misia - The Spoils of War (3 kartičky, kradnú sa Secure Objective kartičky)
Dep​loy - Dawn of War
Prvé kolo - Crimson Slaughter
Ukr​adnutá ini - Áno
Night fight - Nie
Deploy (CS) zľava doprava: Havoci, noise mariňáci, hellbrute, obliterators a kultisti.
De​ploy (DA) zľava doprava: Black Knechti, commanda so sammim, devasti v ruine a malé biky za bastionom.
Sc​out (DA): Takže som sa nasunul na moju ľavú stranu ako sa dalo, očakávajúc silné po papuli.
Beriem kocky a na hádžem 6 na ukradnutie iniciatívy. Myslím, že tento hod ma zachránil od strašného nákladu v prvých dvoch kolách.
Turn 1 (DA): Tak nakoniec môj alphastrike. Combat tacticala a knechti si podajú havocov v ruine, prežije jeden. Combat squada s plasmami nastriela rhino, ale plasmy nedajú ani glance, boltre potom dajú 2HP dole. Rhino finišne sammael s plasma cannonom. Veteráni nastrelia hellbruta, dajú 3x pen, ale 4+ cover takže 0HP dole. Termosky sa trochu roztiahnu.
Turn 1 (CS): Príde dreadclaw. Obliny zabijú 2 terminátorov.​ Noise mariňáci potom vyčistia jednu combat squadu, vďaka scatterom zabijú aj mariňáka z druhej.
Turn 2 (DA): Príde prázdny pod od devastov aj melta motorky (naľavo pri ruine), ktoré nastrieľajú kultistov, ktorí ale ustoja morálku. Druhé vyštartujú riešiť dreadclaw a spolu s devastami dajú dole 1HP. Motorky prežijú, sammiho unita nastrieľa noise mariňákov, väčšinu zabije a potom failne charge na 7 palcov.
Turn 1 (CS) a Turn 2 (DA): Hellbrute najprv zabije jedného veterána, potom ich chargne. Ja neviem dať glance s krakmi, a na druhú stranu savnem všetky woundy (vďaka cisárovi, že má dve strelecké zbrane a nie fistu).
Turn 2 (CS): Drak nepríde. Ufff. Prídu ale termosky. Nastrieľajú devastov ale dám všetky cover savy za ruinu. Z dreadclawu vystúpia possesed so sorcererom (biomancy - primariska, life leech, endurance, iron arm), čarodejník sa naboostuje všetkými kúzlami.
Turn 2 (CS): Obliny úpália ďalšieho terminátora. Possesed s minmálnymi stratami zožerú motorky. No teda, po správnosti to bolo tak, že motorky zožral sám sorcerer s iron armou. Brutal.
Turn​ 3 (DA): Motorky so sammaelom sa vydajú doriešiť noise mariňákov. Termosky zas na výpomoc smerom k hellbrutovi. Melta motorky sa prisunú k termoskám a podu.
Turn 3 (DA): Devasti s melta motorkami zabijú 2 terminátorov. Biky ich potom multichargnú, seržant s melta bombou zoberie podu 1HP. Samaelovi bikery chargnú noise mariňákov, ale samael v chalangi nedá ani jede W, a nakoľko bikery zabili zvyšok mariňákov tak ostávam v cc. Terminátori nedajú 7" charge do dreada.
Turn 3 (CS): Drak odmieta prísť. Obliterátori odpália drop pod. Výbuch zabije 2 veteránov v cc s hellbrutom. Vzadu possesed chystajú charge do motoriek. Zvyšný veterán ostáva locknutý s brutom, lebo 3+ save na ňom hádžem ako malý boh. Krakom neviem dať glance.
Turn 3 (CS): Possesed si podajú motorkárov, sorcerer v challangi znižuje životnosť sammiho na posledný wound. Ten potom hit and runuje z cc. To isté melta motorky s cc s terminátorom.​
Turn 4 (DA): Motorky idú po drop pode. Sammael uteká čo najďalej a mimo LOS. Termosky sa priblížia k brutovi a úspešne ho chargnú.
Turn 4 (DA): Kladivári naklepú hellbruta na 0HP, ešte ale stihne zabiť veterána. Termoska nerozchodila 4 LC od devastov a melta motorky finišnú dreadclaw.
T​urn 4 (CS): Possesed idú po termoskách s libbym. Obliterátori sa snažia vymazať drop pod v deploy zóne, ale ostáva s poledným HP potom ako som pasol 4+ save za ruinu.
Turn 4 (CS): Prišiel dráčik, upálil 3 devastátorov a dal wound na sammiho, ale 4++ ho udržal nažive. V cc prekvapujúco libby podľahne v chalangi sorcererovi, possesed narúbu kopu woundov do termosiek, ale pasnem všetky 2+ savy.Turn 5 (DA): Takže ma páli drak. Takže posledný LC a 1 melta s krakom do neho.
Turn 5 (DA): Takže LC, no jnk, to hit = 6 a pen. Súper ale pasne 5++. Hmm. Sad panda. Takže krak a melta. No jink. Krak no hit. Melta to hit = 6, pen, no invul a weapon destroyed. Uff, tak toto bolo lucky.
Turn 5 (CS): Sorcerer zlikviduje drop pod a possesed idú do termosiek. Opäť pasnem všetky 2+ savy, a bolo ich fakt dosť. Vraciam späť, ale 3++ za mutáciu a 4+ fnp za endurance sú fakt nepreniknuteľ​né. Odvážne termosky tak lockli staru až do konca hry. Drak ešte stihol odletieť a preletieť ponad sammiho, na wound ale padla 1, takže warlord prežil s poslednou woundou.
Kon​číme.
Výsledok:
Dar​k Angels 7 (5VP za kartičky, first blood a linebreaker) : Crimson Slaughter 4 (4 VP za kartičky).
T​akže to bola super hra, ukradnutá iniciatíva a príchod draka v 4 kole mi dopomohol k víťazstvu, lebo inak by to bola asi celkom priamo čiara porážka.
Súpe​rova "deathstara" v pode bola pre mňa obrovským prekvapením, najmä keď mi sám sorcerer zožral v jednom cc 5 motoriek single handed.
Ďakuj​em za hru, teším sa na ďalšie.

2. Dark Angels vs. Chaos: Space Marines (1.850 pts.)
Army list: Dark Angels
Army list: Chaos: Space Marines

Misia - Scouring (6 objektivov, 1x 1VP, 2x 2VP, 2x 3VP, 1x 4VP)
Deploy - Dawn of War
Prvé kolo - CH:SM
Ukradnu​tá ini - Nie
Night fight - Nie
Deploy (DA): V malej ruine sú devasti, pred nimi commanda so sammim a knechti. Malé motorky a pody v rezervách.
D​eploy (CH:SM): V ruine tacticala, potom vindicator, rhino, rhino s tacticalou, termosky, land raider a hellbrute.
Turn 1 (CH:SM): Na ľavej strane advance vpred s rhinami a termoskami, hellbrute sa skryl do ruiny. Land raider nastrielal komandu a zabil 2 motorkárov. Obliny potom zabili jednu motorku s knechtov.
Turn 1 (DA): Prišli termosky, veti a tacticala v combat squadách. Knechti sa zamerajú na termosky, rovnako ako plasma combat squada. Sammi sa presunie doľava a nestrieľa lebo jinkoval. Veti sa pozrú na vindicator.
Turn 1 (DA): Combi-melty odstránia vindicator. Plasmy a plasma talony preriedia termosky, ostane 1 a lord. Devasti sa pokúsia zraziť HP land raideru, ale neuspejú, rovnako ako v kole predtým.
Turn 2 (CH:SM): Z rhina vystúpi tacticala a spolu s termoskami zlikvidujú tacticalu. Tacticala v ruine odstránia vetránov. Obliny odpália veteránsky drop pod. Land raider nastrieľa termosky ale pasnem všetky savy.
Turn 2 (DA): Prídu obe squady motoriek. Obe zo strany kde ich ptrebujem. Jedna unita odpaľuje hellbruta. Druhá odpaľuje land raider. Sammael s commandou popravuje termosky, Knechti zabijú pár tacticalov. Termonátori sa posúvajú k ruine k oblinám.
Po tomto devastujúcom kole, kde som nahádzal všetko čo som potreboval, súper zváži situáciu a skladá.
GAME OVER.
Rýchla​ hra, kde moje šťastné kocky znamenali rýchly koniec.

3. Dark Angels vs. Chaos: Space Marines (1.850 pts.)
Army list: Dark Angels
Army list:  Chaos: Space Marines

Misia - Scouring (6 objektivov, 1x 1VP, 2x 2VP, 2x 3VP, 1x 4VP)
Deploy - Dawn of War
Prvé kolo - CH:SM
Ukradnu​tá ini - Áno
Night fight - Áno
Deploy (DA): Všetko okrem podov som dal na stôl. Devasti tentokrát v druhej ruine. Všetky biky potom scout dopredu.
Dep​loy (CH:SM): Rhino, tacticala v ruine, vindicator, hellbrute, obliny, land raider, rhino s tacticalov.
Turn 1 (DA): Ukradnutá iniciatíva mi pomohla a tak som sa rozhodol to zahrať agresívne. Motorky dopredu. Drop pod s vetmi trochu odscatroval, rovnako tacticala na opačnej strane. Tacticala zabila asi 1 mariňáka v ruine. Knechti upratali obliterátorov​ (jeden mal prežiť kvôli lepšiemu cover save za night fight, v ďalšom kole ho odstrelil sammael). Devasti dajú jeden glance a pen (shaken) na vindicator.
O​sobitný prípad - Terminátory. Prvý krát som sa rozhodol ich deepstrikovať​ mimo dosahu teleport homeru. Takže hádžem ich do toho voľného prestoru medzi mojim podom a hellbrutom, scatter 12" do ruiny, nevyložím ich, takže mishap a result = 1. First blood pre súpera a 380b. handicap. Ach jaj.
Turn 1 (DA): Veteránmi som si vybral rhino, z ktorého vypadli mariňáci, sammael s unitou ich pár zabil.
Turn 1 (CH:SM): Hellbrute a land raider nastrieľajú knechtov, umierajú 3 aj napriek 3+/3+ jink. Hellbrute potom naberie zvyšné 3 biky, 3 útoky, 3 hity, 3 woundy. V overwatchi ale dostane dole 2HP.
Turn 2 (DA): Sammi sa odpojil a finišol poslednú oblinu (mala tam byť, ale nestihol som fotku). Commanda potom 2 plasmami zoberie hellbrutovi posledný HP. devasti sa postarajú o vindicator. Zabijem nejakých mariňákov v ruine.
Turn 2 (CH:SM): Land raider ide po sammaelovi, mariňáci chargnú veteránov. Umiera mi pár tacticalov vľavo.
Turn 2 (CH:SM): Takže land raider strieľa 2x LC = 1W. 3+ jink = 1. Ďalší je bolter. 1W. 3+ armour = 1. Posledný je havoc launcher. 1W. 3+ armour = 2. 3W = 0 savov = mŕtvy sammael. Veti dostanú náklad ale ustojím pw fistu a aj kombat. Motorky, ktoré tam prijdú na výpomoc si dobre nevedú a umierajú 2. Posledný s metlou hit and runuje s cc smerom k LR.
Turn 3 (CH:SM): Súperove termosky mishap a dávam ich do rohu čo najďalej od mojich modelov. Motorky čo zlikvidovali rhino umrú nas streľbu od mariňákov. Veti s knechtami bojujú proti pw fističovi.
T​urn 4 (DA): Devastami a 2 poslednými tacticalmi zabíjam pár mariňákov, a čiastočne pomstím mrtve motorky. Fista pomaly trhá mariňákov.
Turn 3 (DA): Motorka k LR, ktorý zvládne imobilizovať. Druhé motorky k rhinu, ktoré spoločne s devastmi zneškodnia. Knechti sa zapoja do cc s vetmi a preriedia radi chaos mariňákov vďaka kope rending woundov.
Turn 4 (CH:SM): Termosky sa vyberú k objektivou. Fista roztrhala posledného mariňáka. V druhom cc 2 tacticali prežívajú akoby zázrakom proti niekoľkonásobnej presile.
Turn 5-7 (DA/CH:SM): Veľa sa už toho nezmenilo, pw fista roztrhla drop pod naľavo, druhá ten napravo. Termosky sa dovalili k objektivu, pár som zastrelil LC. Imo LR strieľal po pode v mojom deploy pri objektice, dal 3x pen za tri kolá a ja som 3x hodil 4+ save za ruinu.
Výsle​dok:
Dark Angels 7 (7VP za objektivy) : Chaos: Space Marines 9 (7VP za objektivy, first blood a slay the warlord)
Dob​rá hra, smola pri strate termosiek a libbym bola asi rozhodujúca, potom sa mi až rýchlo začali míňať mariňáci.
Ale​ tak súper to vynahradil mishapom na vlastných termoskách.

4. Dark Angels vs. Necrons (1.850 pts.)
Army list: Dark Angels
Army list: Necrons 

Misia - Maelstorn: Cleanse and Control
Deplo​​y - Dawn of War
Prvé kolo - Necrons
Ukrad​​nutá ini - Áno
Night fight - Nie
Deploy (DA): Vyložil som sa s commandou a sammim do stredovej ruiny, knechti potom úplne napravo. Scout move som nevyužil, nechcel som sa veľmi hrnúť dopredu a jinkovať. Devasti do ruiny, všetko ostatné do reserv.
Deploy (NEC): Destroyery do každej ruiny. Archy tiež. Wraithy medzi a vyššie potom Orikan so squadov Lychguardov, čo mala 3++ s rerollom 1 a 4+ reanimation.
Turn 1 (DA): Ako skúsený harcovník som ukradol ini a udrel.Veteráni pretlačili 4HP a archa zmizla vo výbuchu, ktorý zabil pár wariiorov. Tých potom prečesali knechti pár plasmami. Tacticali zabili s devastami jedného destroyera. Termosky boli od homeru ďaleko a tak ds. Chýbal palec a mishap, ale padli a rozuťekali sa, aby zadržali príval a ochrámili motorky.
Turn 1 (NEC): Necroni sa vrhli ako hmyz za svetlom, ktorým boli termosky. Dostali hafo streľby, na ktorú umreli dvaja.
Turn 1 (NEC): Potom dostali charge od wraithov, v ktorom umreli ďalší dvaja terminátori a ostal libby s 1W a jeden kladivár.
Tu ​rn 2 (DA): Sammiho unita sa stiahla za termosky, o ktorých som dúfal, že jedno kolo ešte prežijú. Knechti obchvatom poza drop pod, likvidujú jedného destroyera. Devasti potom imobilizujú hornú archu. Motorky čo prišli z rezerv nastrielali warriorov a pár zabili. V cc potom wraithi napárali kopu woundov, ktoré som ale savol na 2++. 3 boli rendingy a tak na prvý umrel kladivár, druhý som savol na 5++ s libbym ale posledný ho dostal. Ešte predtým ako umrel ale stihol na wraithov zakastiť Hallucination​ s resultom, kde mali menšiu ini, WS a -1 attack, čo mi následne dosť pomohlo.
Turn 2 (NEC): Streľba sa sústredila na sammiho ale vďaka 3+ a 5+ fnp neumrela ani jedna motorka. Lychguarda si robí zálusk na tacticalu, ale počká ešte kolo, lebo potrebuje skórovať objektiv na kartičku. Wraithi potom chargnú sammiho unitu. Vďaka Hallucinácii (-1WS, -1WS, -1I) a mega fnp hodom (apotekát sa vyznamenal a zaplatil na najbližších 5 hier, lebo som hodil asi 7x po sebe 5+ fnp) nielenže prežijem ale aj pretlačím 3W.
Turn 3 (DA): Knechti sa obrátia a idú pomôcť sammimu, ktorý ešte predtým hit and runol z kombatu. Plasma talony z 2 squad potom pretlačia ďalšie 2W, takže je tam 5 wraithov s 1 woundom. Motorky potom skúsia chargnúť 1 necrona (mám kartičku aby som zničili unitu v cc), ale pasne všetky savy. V pozadí pristál drop pod od devastov, ale divoko odscatroval od objektivu.
Turn 3 DA): Nasleduje charge do wraithov, kde vďaka granátu z command squady majú wraithy -1WS a -1I, takže ideme naraz. Mne umrú asi 3 motorkári, ja pretlačím z 40 útokov asi 20 woundov a ostanú dvaja s 1W. Tak toto bolo super.
Turn 3 (NEC): Archa dopredu. jedny motorky dostanú náklad a umierajú. Lychguarda roreže tacticalov. Knechti a sammiho unita ujinkujú náklad od destroyerov.
Turn 4 (DA): Veteráni sa bežia takticky ukryť za terén a uhrať linebreakerea. Sammi sa sťahuje k objektivu, rovnako knechti (sú úplne vpravo hore). Motorky potom chargnú a zabijú posledného necrona.
Turn 4 (NEC): Lychguarda sa sťahuje späť do deploya k objekticu. Časť destroyerov odpaľuje drop pod od devastov, zvyšná časť zabíja 2 knechtov. Archa sqarriormi sa presunie za ruinu.
Turn 5 (DA): Motorky chargnú archu, v overwatchi umierajú 2 biky, čo naserie seržanta, ktorý ju melta bombou vyhodí do luftu. Devasti potom pretlačia 2HP do pohyblivej archy za ruinov. Dathwind launchre tocelý čas solia do lychguardov, ale tak 3++, 4+ reani je super, a tak za 5 kôl zabijú asi len 3.
Turn 5 (NEC): Warriori s warlordom (ktorý sa mimo iné v 2 kole premenil na model so statmi C´tana) zožerú seržanta na biku. Inak nič podstatné. Hádžeme na 6 kolo a nehrá sa. KONIEC.
Výsl​edok:
Dark Angels 6 (first blood, linebreaker, 4 kartičky) : Necrons 12 (linebreaker,​ 11 kartičiek)
N ​o súperovi to na kartičky padalo celkom dobre, ja som zase nevedel splniť kartičky ked som mal a tak ten bodový rozdiel bol priepastnejší​.
Inak to bola ale super hra, ďakujem za hru a teším sa na ďalšie.
Asi prvá hra proti Cronom, ktorá nebola jednostranná od 1 kola (aj keď som šťastne ukradol ini).
A stačilo len nehrať decurion a 18 wraithov.
Win​ win pre obe strany.

5. Dark Angels vs. Crimson Slaughter (1.850 pts.)
Army list: Dark Angels
Army list: Crimson Slaughter

Misia - Maelstrom: Deadlock
Depl​oy - Dawn of War
Prvé kolo - Dark Angels
Ukradn​utá ini - Nie
Night fight - Áno.
Deploy (DA): Devasti v ruine napravo, motorky pozdĺž stredu deploy zóny.
Deploy ​ (CS): V ruine Obliny so sorcererom, zelené rhino s plague mariňákmi, fialové s noise mariňíkmi. Na orbite lord so sekerou a possesed v dreadclaw pode a Fireraptor, plus teda 3x terminátori s combi-meltami​.
Turn 1 (DA): Veti sa postarali o rhino s noise mariňákmi, tacticala a knechti o vypadnutých noisákov. Termosky pristála bezpečne vďaka teleport homeru a rozbehli sa k obliterátorom.
Turn 1 (CS): Prichádza dreadclaw s nebezpečným nákladom.
Turn 1 (CS): Dreadclaw odšiftoval ďalej. Obliny nastrieľali termosky, jedny umiera. Noisáci chargli jednu combat squadu a zabíjajú 2 mariňákov, ostávame locknutý v cc. Nurgláci z rhina vystrelia 2 melty, a zabijú jedného veterána.
Tu​rn 2 (DA): Knechtami idem dopredu, rovnako sammiho unitou. Jedny melta motorky idú po dreadclawe, druhé claimujú objektiv. Combatsquadov​á tactcala ide pomôcť do cc s noise mariňákmi. Veteráni sa presunú k rhinu, ktoré by prípadne chargli s krakmi ak by ho nedostali devastátory.
Turn 2 (DA): Devasti odpália rhino. V cc potom noise seržant postupne vysekáva mariňákov pw swordom. Possesed v dreadclawe si hodili mutáciu shrouded, ktorý dali podu, takže na 2+ jink je všetko savnuté. Do cc v zadnej ruine sa ešte dostali termosky s oblinami, postupne savysekávame,​ ja mám 3++ za štíty, súper reroll to hit a 4++za kúzla. Uvidíme kto vydrží dlhšie.
Turn​ 2 (CS): Prichádza Fireraptor (prox Helldrake modelom). Nstrielava motorky, ktoré jinkujú a prežijú. Ďalej svojimi AC načechrá drop pody, jedenému ostanú 2HP, druhému 1HP.
Turn 2 (CS): Z podu vypadnú Possesed s Lordom a chargnú mi motorky (zase som si to zle nameral a nechal sa chargnúť), plague mariňáci chargnú vetov a prežije len jeden. Tacticali bojujú a umierajä s noise mariňákmi. Termosky hrdinne udolávajú obliterátorov, aj keď pritom postupne umierajú. V strede v ruine sú ešte termosky, ktoré trochu odscatterovali.
Turn 3 (DA): Deathwinf launcher a devasti si podajú nurgle mariňákov. Melta motorky idú po pode, obe melty miss, tak charge, melta bomba dá pen ale potom sa pochlapia krak granáty a dávam dve 6-tky a tak papa drop pod. Melta motorky z ruiny sa stiahnú ku commande. Sammi sa odpája od unity a ide do cc zabiť noise seržanta do challengu, čo sa mu aj podarí (vyhrávam tým 2 kartičky), veterán prehrá boj s nurglákmi. Termosiek v cc ubúda, ale aj termosiek.
Turn 3 (CS): Termosky idú zaskórovať objektiv. Fireraptor stireľa po bajkoch, ale všetko ujinkujem, prípadne nafílpejnujem. Drop pod to ale nedáva a mení sa na vrak. Possesed, zmenení na bestov, sa presunú k motorkám, ale failnú charge o jeden palec. Termosky uklepávajú obliny a naopak.
Turn 4 (DA): Podhodím melta motorky pred posadnutých s lordom a kryjem commandu čo najďalej. Devasti zabíjajú pár possesed.
Tu ​rn 4 (CS): Samozrejme possesed sa menia na beastov a oblúkom obiehajú motorky a dávajú multiple charge do motoriek a sammiho unity.
Turn 4 (CS): Fireraptor sa presunie a zabíja 3 devastátorov, ktorí nepásnu morálku a utečú do spodného poschodia ruiny, kde ostanú skrytý až do konca hry. V cc potom umierajú všetci knechti z commandy až na jedného, ktorý spolu so sammim hit and runuje z combatu, kde nechávam zvyšné motorky, ktoré zázrakom prežili.
Turn 5 (DA): Takticky skrývam Sammaela za ruinu mimo LOS Fireraptora. V súperovom deployi potom presúvam 3 preživších tacticalov. V cc umiera Librarian, ale aj posledná oblina a rovnako aj kúzelník. Posledný terminátor tak konsoliduje tiež mimo LOS a snaží sa o linebreakera.
Turn 5 (DA): Snažím sa presunúť motorky čo najďalej od predného kanónu firepatora (TL BS5 S6AP3 mi nevonia) a tak turbo boostujú. Lord potom zožerie 2 zvyšné motorky a konsoliduje s possesed do centrálnej ruiny.
Turn 5-6 (CS a DA): Fireraptor ustrieľa motorky AC, lord skóruje objektiv, possesed tiež. Ja sa v ďalšom kole nehýbem a tak si súper dobehne s posadnutými po linebreakera.​ Siedme kolo sa už nehrá.
Uff, hra na vyrezávanie sa skončila. Na stole mi ostali 2 biky, 2 devasti, 3 tacticaly, 1 termoska a 2 pody (jeden s posledným HP).
Súperovi Lord, asi 5 possesed a Fireraptor. Takže kalenica na úrovni.
Výsledok:
Dar​k Angels 13 (first blood, linebreaker, 11 kartičiek) : Crimson Slaughter 10 (9 kartičiek, linebreaker)
V ​ynikajúca a zábavná hra. Napriek tomu že sme hrali deadlock a kartičiek na ruke ubúdalo, tak sme obaja dokázali celkom dosť a tak to bolo nakoniec dosť tesné.
Súperovi ďakujem za hru a teším sa na ďalšie.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára