utorok 27. septembra 2016

Assaul on Black Oil vol. 5

Po "letných prazdninách" sa v plnej paráde vrátila séria miniturnajov v brnenskom Black Oile. A tak nastal čas pobaliť Dark Angels list na 1.250 bodov a vyraziť. Cestu nás zdržovala kopa obmedzení na dilanici ale nakoniec sme pár minút po jednej s Mišom dorazili. Zaskočila ma veľmi pekná účasť, 14 hráčov na miniturnaji som ešte nezažil. A to sľubovalo kopu nových hráčov a armád, proti ktorým sa bude hrať. 

Po štyroch miniturnajoch došlo aj v zmene propozícií. Z čisto kartičkových misií sa stali misie objektivovo/kartičkové. A aj kartičky boli veľmi špecifické. Každý hráč si totiž na začiatku turnaja vybral deck 6 kariet, ktoré mal zahrať v priebehu hry, každé kolo sa dala zahrať len 1 karta a každá bola práve za 1 VP. Ja som si vybral nasledovné: hold the line (3 jednotky v mojej deploy zóne), behind enemy line (1 jednotka 12" od súperovej hrany stola), ascendency (3 ľubovoľné objektivy), blood and goods (znič jednotky v assault fázy), no prisoners (kompletne znič jednotku), secure objective 1. Plus teda na konci hry bolo treba kontrolovať určité objektivy (v prvej hre boli 4, v druhej bola relica, v tretej ich bolo 6).

So skúsenosťami z posledného turnaja, kde zahrávanie kartičiek s mojim listom fungovalo veľmi dobre vďaka mobilite, ale na konci hry mi na stole pravidelne ostávalo 5-7 modelov, som mal trochu obavu, ako to bude vyzerať. Mobilita ostala, ale kartičky už neboli až tak rozhodujúce.

Nebudem už naťahovať a ideme na jednotlivé hry.

GAME 01

Los na prvé kolo bol ku mne "láskavý" a dostal som možnosť zahrať si so samotným organizátorom (Sabre) a jeho Orkom. Mal tam warbossa na biku s motorkármi, hafo tunk bustov v battlewaggone, 2x10 bojzov v trukkoch, more lootazov a dakkajet. Posledné hry proti Orkom nedopadli moc dobre v môj prospech a tak som do hry nastupoval s rešpektom. Vyhral som hod o prvé kolo deployol sa a sabre nekradol ini. 

Misia - Big Guns Never Tired (4 objektivy, každý za 3VP)

Deploy - Hammer and Anvil

Turn 1 (DA): Prichádza drop pod. A mishap von zo stola, našťastie ide do ongoing reserves. Všetko čo je na stole, tak stojí a čaká čo spraví súper.
Turn 1 (Orks): Orkom sa moc nechce dopredu a tak motorky len našaflujú okolo battlewagonu. Trukky sa trochu posunú, inak nič. Zaujímavé.
Turn 2 (DA): Z reserv prichádza všetko. Pod padá k trukku, melty ho ničia. Motorky prídu na správnej strane a nastrieľajú súperove motorky, umierajú asi 4, čo nie je veľa. Skvada 5 scoutov sa dostane za battlewagon, ale nič mu neurobia. Zvyšok armády ide rýchlo dopredu, aby podporil prvú vlnu.
Turn 2 (Orks): Tank bustovia ničia drop pod. Boyzovia s trukku chargnú commandu, tá to ale udrží v cc. Motorky s warbossom chargnú rw commandu, na overwatch pár umiera. V challangi chaplain vyreže noba a 2 motorky croziusom, zvyšok motoriek padne na kladivá od knechtov. Warboss potom nasolí 4W, chaplain umrie na prvý invul a s ním aj poslední knechti. 
Turn 3 (DA): Warboss dostane grav guny do tváre a umiera. Jedny skákači podporia posledného veterána v cc, kde ostáva len nob s posledným woundom. Tacticala vyskakuje z rhina a maže pár lootazov. Vzadu bojzovia preriedia scoutov za battlewagonom.
Turn 3 (Orks): Prichádza lietadlo a zabíja 2 motorky. Tank busti premažú skákačov a ostáva len seržo s pw fistou. Druhí assaulťáci dorazia noba, bojzovia zas scoutov.
Turn 4 (DA/Orks): Assaulťáci zlikvidujú zvyšok lootazov v ruine, ktorí najskôr dostali boltrovačku od tacticaly. Potom umierajú na rakety od tank bustov. Seržant s pw fistou vyrieši truk čo pred neho vyletel. Motorky a taktikála premazávajú bojzov.
Turn 5-7 (DA/Orks): Domazávame modely čo ostávajú na stole. Ja zničím bojzov, prídem o seržanta skákačov, metla veterána a 2 motorky. Rhino prežije 2 kolá streľby od rakeťákov. Lietadlo zabije scoutov na mojom home objektive. Tacticala pomaly odkusuje z tank bustov.

Vynikajúca hra, kde nám jednotky umierali ako na bežiacom páse. Veľmi dobre som sa bavil a nakoniec po súčte bodov hra skončila 12-11 (ja mám 1 objektiv, sabre 2, mám viac kartičiek a sekundárok) v môj prospech. Takže tesné víťazstvo a super hra na úvod.

GAME 02

Hra druhá, a ja dostávam ďalšieho súpera s nálepkou "etc", tentoraz Alsusas s Harlekýnmi. Proti tejto armáde som si zahral jedinú prípravnú hru pred turnajom a mal som s ňou celkom problém. Solitaire, Death Jester a Shadowseer, tri jednotky troupe, 2x transport, 2x3 motorky a heavy supportný voidveawer myslím. Rýchla a mobilná armáda, aj dakka aj dobrý cc. Alsus vyhral prvé kolo, deployol, ja sa counter deployol a on vďaka warlord tratu redeployol časť armády. A potom ma nechal ísť prvého. Tricky eldar. Tricky.

Misia - Relic
Deploy - Dawn of War

Deploy - všetko máme na stole. Ja teda drop pod s meltami na orbite. Tak poďme na to. Je čas zabiť pár špicatých ušiek.
Turn 1 (DA): Držím sa mimo LoS. Príde pod a ničí transport a umierajú traja hráči. Inak sa nič nedeje.
Turn 1 (Harlies): Prichádzam o meltičov, charge od dvoch unít bol na nich veľa. Dole umiera jeden scout. Vzadu dostane rehino imo result. Zvyšok streľby ide do rw commandy a ja idem masjtrovsky. Prvé 2 woundy, 3+ jink s rerollom = 1 a 2, reroll = 2 a 2, fnp = 4 a 3. Druhé 2 woundy na komandu, jink = 1 a 2, reroll = 1 a 1, fnp = 4 a 5. 4W, 3 mŕtve motorky. To fakt bolelo. 
Turn 2 (DA): Idem na to. Chcem to zahrať útočnejšie. A tak ... tacticala s boltrami a 2 plasmami v rapide pretlačí na T4 motorky 2W. Prejde 1. 2 gravy a 3 boltre dajú 0HP na AV10 transport. Boltre od scoutov dajú 2W na druhé motorky, prejde 1. Jinkujúce plasmy a bolter od chaplaina dajú 3W do solitaira. Na 3++ neprejde ani jedna. Charge, umiera len jedna motorka, lebo súper hodil na 7 to hit na 3++ len 2 hity. Ja nasolím späť asi 5W, opäť nič neprejde. Solitaire hit and runuje.
Turn 2 (Harlies): Nejaká streľba, ale väčšinu usajvujem (umrie pár mariňákov a motoriek), chaplain potom dostane mega charge a s posledným knechtom umierajú. V strede stola sa to celkom zhlukuje.
Turn 3 (DA): Jumpakáry s flamermi urobia malú čistku a jednu unitu troupe dokončia v cc. Druhá dostane woundy od druhých skákačov, ale na charge potom nedochargujem. Tacticala sa ešte snaží poškrabať jedny biky, ale nič nerobí. 4+ to wound je nad moje sily.
Turn 3 (Harlies): 9 Jumpakárov dostane dakka a potom mega charge a ... Prekvapivo ... Umiera. Ja nemám v strede pri relike nič, súper tam toho má tak akurát dosť. Pre krátkosť času končíme.

Takže hra skončila v treťom kole. Keby sa hralo ďalej dostanem pravdepodobne wipe, takto som to dohral aspoň s nejakými modelmi na stole. Nešťastie v prvých kolách na kockách pri savoch pokračovalo vdalších kolách s kockami na hity a woundy, a aj keď mi Alsus pomáhal svojimi hodmi (Solitaire, 8 útokov na 3+, trafí 2), mal som v tomto navrch. Čo sa ale na záver nedalo povedať o bodoch, kde síce na kartičky a sekundárky som prehral 4-6, avška po pripočítaní 6b. za relic to bola nakoniec prehra 4-12. Hra bola napriek tomu výborná, doslova poučná a súperovi ďakujem. 

GAME 03

Posledný hra, a pre mňa nový súper, s ktorým som sa ešte nemal tú česť stretnúť - Fatman. Keď som ale na stole zbadal necronov, moje nadšenie opadlo. Hordoví necroni so stalkerom, wrathami a nejakými T5 skákačmi a pavúčikmi malými, no nie je to moje pravé orechové a ak má môj list s niečím problém, je to podbný list. Takým množstvom sa nedá presekať a nedá sa to ani ignorovať. Súper navyše musí odísť o hodinku skôr kvôli vlaku, takže sa púšťame do hry. Vyhral som hod o deploy, vyložili sme armády a ja som nechal súpera ísť, pretože som vôbec netušil čo s tým urobiť.

Misia - Scouring (6 objektivov, každý za 2VP) 
Deploy - Vanguard Strike

Turn 1 (NEC): Súper sa pohne nepatrne dopredu a to je celé.
Turn 1 (DA): Ja opäť skúsim ísť dopredu. Grav motorky na prétoriánov dajú 1 celý W (3+ a 3+) a ten súper savne. 5 melt trafí 2x a dá 1W na druhých prétoriánov, súper savne. Plasma z tacticaly zabije jeden swarm scarabov. Tak to bolo niečo.
Turn 2 (NEC): Motorky umrú potom ako jedna zomrie, nehodím LD8 a ujdem zo stola. Asaulťáci dostanú náklad od prétoriánov, melta commanda od druhých. 34 modelov s BS5 to našupuje do rw komandy, umierajú 2 biky. Scaraby potom skúsia charge do tacticaly ale na overwatch umierajú 3 platíčka a pre mňa first blood.
Turn 2 (DA): Chargnem s commandou a skákačmi immortalov s warlordom. Immortaly padnú, lord ostane. Prichádzam o pár skákačov a motorku.
Turn 3 (NEC/DA): Warriory chargnú do cc. Umierajú všetky biky aj assulťáci a aj chaplain. Ja nemám čo a najmä čím spraviť. Len sa rozostavíme po objektivoch.

Moje obavy sa potvrdili a hra prebehla tak ako som si predstavoval. K tomu ešte opäť pár spektakulárnych hodov a tak som len odoberal modely zo stola. Po zrátaní bodov hra končí 8-10 (mal som 2 objektivy, súper 3, kartičiek a sekundárok 6, súper 4) v prospech Necronov. 

RESUMÉ

S jednou výhrou a dvomi prehrami to nakoniec stačilo na 10 miesto z 14 zúčastnených. Čo nie je taká hrôza, ale ani jagavý úspech. Hranie objektivov proti čistým kartičkám sa nakoniec ukázalo ako problematické pre môj list, kde mi na konci neostávalo dosť modelov na ich zaberanie (a to v 2 hrách by mi asi neostali žiadne modely na stole, keby sa hralo aj len tých 5 regulérnych kôl). Misia s relikou mi prišla úplne mimo, dávno som ju nehral. Bude to chcieť sa trochu zamyslieť nad listom a prepracovať ho. Celkom dobre sa ukázala taktikála v rhine, tak možno na ďalší miniturnaj by som dal šanci mass pw armour maríne v transportoch. Možno. Ale tak uvidíme, či sa zmenia propozície a podľa toho sa zariadim.

Na záver ešte poznamenám, že Assault vol. 5 bol prvým zo série turnajov patriacej do štartujúcej Zlobr ligy. Viac info tu: ZLOBRLIGA na FB. A samozrejme ďakujem Sabremu za organizáciu, chalanom za hry a všetkým zúčastneným za výbornú atmosféru. A catering/obsluha bola opäť na jednotku s hviezdičkou. 

+++ Alessan +++

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára